ПРОЦЕСИ ТА АПАРАТИ
В ТЕХНОЛОГІЇ БУДІВЕЛЬНИХ МАТЕРІАЛІВ
Кафедра процесів та апаратів
в технології будівельних материалів
У вересні 1975 року наказом Мінвузу УРСР в Одеському інженерно-будівельному інституті для забезпечення високого рівня фундаментальної інженерної підготовки технологів з виробництва будівельних матеріалів та конструкцій створено першу в країні кафедру ПРОЦЕСІВ І АПАРАТІВ У ТЕХНОЛОГІЇ БУДІВЕЛЬНИХ МАТЕРІАЛОВ. Завідувачем кафедри багато років (був заслужений діяч науки та техніки, доктор технічних наук, професор Віталій Анатолійович ВОЗНЕСЕНСЬКИЙ).
1975-1980. Біля витоків
Формування дисциплін та викладацького складу. Початок робіт із створення навчально-методичної та матеріальної бази кафедри, виконання госпдоговірної тематики. Перший випуск інженерів-технологів (1976), серед яких працюючі нині в ОДАСА к.т.н., доцент Л.Є. Трофімова.
До викладачів входять В.Я. Керш та Б.Л. Огарков – майбутні професор та доцент, кандидати технічних наук. Другий випуск технологів (1977), серед яких нині д.т.н., проф. О.С. Шинкевич та завідувач кафедри ПАТСМ к.т.н., доцент Н. В. Хлицов.
Організація у Києві (1978), а потім в Одесі, спільно з Міжнародною інженерною академією щорічних науково-технічних семінарів з моделювання та оптимізації композитів («МОК») з виданням збірок матеріалів та брошур, на яких пройшли апробацію сотні кандидатських та докторських дисертацій вітчизняних та зарубіжних вчених-матеріалознавців. Наукові праці матеріалів МОК високо цінуються інженерами-дослідниками та науковцями України, Росії, Молдови, Литви, Польщі, Румунії, Болгарії та інших країн.
У цей період видається перша на кафедрі книга «Прийняття рішень щодо статистичних моделей» (В.А. Вознесенський, А.Ф. Ковальчук, 1978). Початок спільних досліджень із болгарськими вченими з ВІАС (Софія) та Болгарської Академії Наук (з 1979). Захист першої підготовленої під керівництвом професора В.А. Вознесенського на кафедрі кандидатської дисертації В.Я. Керша «Дослідження впливу диференціальної макропористості на теплофізичні характеристики пористих бетонів» (1980 р., Харків). Створена В.А. Вознесенським творча обстановка і водночас його висока вимогливість сприяє тому, що викладачі на новій кафедрі досить швидко захищають кандидатські дисертації, підготовлені раніше (А.А. Шаталов, В.А. Круглов, Е.В. Степанова, І.В. В. Барабаш, Б. Л. Огарков), і навіть В.А. Лобанов - докторську з розробки спеціальних апаратів для будівництва підводних трубопроводів (Москва, Голландія).
1981-1985. Юність
Створення спеціалізованих лабораторій кафедри. Оснащення сучасним (на той час) дослідницьким обладнанням. Перші кроки до комп'ютеризації навчального процесу та наукових досліджень. В.А. Вознесенським створюється методична база подальших досліджень у галузі комп'ютерного моделювання та оптимізації композиційних матеріалів, а також нових дисциплін, що читаються на кафедрі. Цьому сприяло видання першого б. СРСР підручника «Процеси та апарати в технології будівельних матеріалів» (В.А. Вознесенський та ін., 1981), 2-ге видання книги «Статистичні методи планування експерименту» у техніко-економічних дослідженнях» (В.А. Вознесенський, 1981) . Випуск колективної монографії «Сучасні методи оптимізації композиційних матеріалів» (В.А. Вознесенський, Т.В. Ляшенко, В.М. Вировий, В.Я. Керш, Є.С. Шинкевич, С.В. Коваль та ін., 1983), що стали базою для розвитку подальших власних досліджень молодих авторів, підручника «Кількісні методи вирішення будівельно-технологічних завдань на ЕОМ» (В.А. Вознесенський, Т.В. Ляшенко, Б.Л. Огарков, 1989р. 1-й ст. б. СРСР, всесоюзна програма з цього курсу була розроблена з ініціативи та за активної участі професора В.А.Вознесенського), монографії «ЕОМ та оптимізація композиційних матеріалів» (В.А. , І. Ніколов, удостоєної премії Держкомосвіти СРСР), ¦навчального посібника «Тепломасообмін та основи гідромеханіки». Видання спільно з ВІАС (Болгарія) Методичні вказівки щодо використання ідей та методів математичної теорії експерименту в дослідженнях з технології та матеріалознавства (1984). Організація наукових стажувань у Болгарію співробітників кафедри (В.А. Вознесенський, І.В. Барабаш, С.В. Коваль, В.Я. Керш, Н.В. Хлицов).
Розроблено версію проблемно-орієнтованої системи СОМРЕХ для комп'ютерного матеріалознавства, дослідження та розробки будівельних матеріалів (В.А. Вознесенський, Т.В. Ляшенко, Б.Л. Огарков, Н.В. Хлицов), яка широко використовується аспірантами та вченими не тільки ОДАСА, а й інших вузів.
1986-1990. Зрілість
На цей період припадає найбільша кількість госпдоговірних робіт з провідними організаціями та підприємствами будіндустрії (НДІЗБ, ЦНДІСАгробуд, Інститут теплофізики, ЛатнНДІСтро-ітельства, Одеські ЗЖБК та ін.), в тому числі за цільовими програмами відповідно до планів АН СРСР за напрямом 2. хімія та фізико-хімічна механіка» (проблема 2.16.2.3. «Фізико-хімічна механіка дисперсних структур як основа отримання матеріалів із заданою дисперсною структурою та підвищення їх міцності та довговічності»).
Через відсутність ради аспіранти та претенденти виїжджають до інших міст для захисту. Захист 8 кандидатських дисертацій, у тому числі Є.С. Шинкевич «Оптимізація структури пористого силікатного бетону за комплексом критеріїв якості на основі ізопараметричного аналізу» (1985, захист у Москві); С.В. Коваль «Розробка раціонального способу вибору суперпластифікаторів для оптимального управління технологій та якістю бетону (1985, Ленінград); Н.В. Хлицовим «Оптимізація структури та теплофізичних характеристик пористих бетонів за результатами лазерної порометрії» (1985, Ростов-на-Дону), а також здобувачами кафедри: Л.Є. Трофімова (Київ), Є.К. Карапузов (Київ), І.І. Рудницький (Ленінград). Дао Дат (Ростов-на Дону), С.Я. Азарова (Саратов), В.А. Феофанов (Ленінград). Захист доцентом кафедри В.М. Вировим (нині зав. кафедрою Виробництва будівельних виробів та конструкцій, д.т.н, професор) першої докторської дисертації, підготовленої на кафедрі ПАТММ (Ленінград, 1997). Видання навчального посібника «Моделювання та оптимізація властивостей композиційних будівельних матеріалів» (під. ред. В.А. Вознесенського, 1988).
1991-2008. Молодь наступає
У цей період, після відкриття спеціалізованої ради в ОДАСА, підготовлено та захищено значну кількість кандидатських дисертацій здобувачами та аспірантами кафедри: Джусупова М.А (проживає та працює в Киргизстані), Файзуліна О.О. (ОГАСА), Кавасмі Х. (Палестина, фактично був 2-ою людиною після М. Абаса на Західному березі), А. Абдикаликов (Киргизія, 1986, захищався в Тбілісі, багато років був ректором Киргизького державного технічного університету), Кушнерук Ст. І. (Одеса), Карабаєв А. (Узбекистан), Лапіна О.І. (ОДАСА), Попов О.А. (ОДАСА), Пищева Т.І. (ОДАСА), Бабаєвська Т.В. (Запоріжжя). Д. Салем (Ліван), В.В. Блекот (Німеччина), Майба Ю.Г. (Москва; Одеса), Мішин В.М. (ОДАСА), Бойко Ш. (Ізраїль), Кровяков С.А. (ОДАСА) а також працюючими нині на кафедрі доцентами: Савченко С.В. на тему «Підвищення надійності властивостей торкретбетону, модифікованого мікрокремнеземом» (Одеса, 1991); Антонюк Н.Р. "Сухі будівельні суміші з целюлозним волокном" (Одеса, 2004); Бачинський В.В. «Захисно-акумулюючі покриття» (Одеса, 2004); Довгань А.Д. «Епоксидні полімеррозчини, модифіковані фурфуролом та цеолітом» (2005).
Захист докторських дисертацій Ковалем С.В. «Розвиток наукових засад модифікації бетонів поліфункціональними добавками» (2004, Одеса) та Шинкевич Є.С. «Розвиток наукових засад отримання вапняно-кремнеземистих будівельних композитів неавтоклавного твердіння (2008, Одеса).
Співробітники кафедри отримали понад 30 авторських свідоцтв, патенти України та стали лауреатами премії виставок досягнень народного господарства. Результати наукових та інженерних робіт опубліковані у книгах та брошурах, більш ніж у 2 тис. статтях, матеріалах та тезах доповідей, у тому числі у Бельгії, Болгарії, Угорщині, В'єтнамі, Німеччині, Греції, Італії, Іспанії, Мексиці, Норвегії, Польщі, Словаччини, США, Чехії, Швеції, ПАР.
Внесок у розвиток науково-методичної бази кафедри внесли працівники, що працювали в різні роки: В.А. Круглов, А.А. Шаталов, В. Дябов, А. Бучинський, А.І. Першин, Е.В. Степанова, В.А. Абакумов, В.А. Феофанов, Л.А. Можарова, Ю.М. Грізан, Ю.Г. Майба, О.А. Файзуліна, Лапіна О.І., Попов О.А., Кровяков С.А., Пищева Т.І., Гаврилюк В.П. та ін У створенні лабораторної бази брали участь А.Е. Дуклер, А.А. Калін, С.М. Войцехівська, зав. лабораторій Н.О. Циганенко, навчальний майстер К.Є. Шлешинський, інженер Г.М. Годунова.
Останній семінар МОК, що проводив В.А. Вознесенський (2008).
2008-2015
2008 року професорку, д.т.н. О.С. Шинкевич обрано завідувачем кафедри ПАТБМ.
ШИНКЕВИЧ
Олена Святославівна
Доктор технічних наук (спеціальність 05.23.05 – Будівельні матеріали та вироби), професор, завідувач кафедри ПАТСМ з 2009 по 2015 рік.
Область наукових інтересів:
-
будівельне комп'ютерне матеріалознавство;
-
оптимізація складів, властивостей та технології силікатних матеріалів.
Опублікувала понад 200 друкованих праць, у тому числі співавтор навчального посібника з грифом МОНУ, автор посібників для спеціалістів, методичних вказівок.
Основну увагу Є.С. Шинкевич концентрувала на підвищенні якості викладацької та навчально-методичної роботи. Створення силами кафедри спеціалізованих аудиторій «Технологія металів та зварювання», «Метрології та стандартизації». Значне збільшення видання навчально-методичних матеріалів підготовлених викладачами кафедри. Науковий напрямок кафедри – комп'ютерне моделювання та оптимізація технологічних процесів, складу, структури та властивостей багатокомпонентних будівельних матеріалів.
Випуск навчального посібника з грифом Мінвузу «Аналіз наукових засад будівельного матеріалознавства у системі контролю знань (взаємозв'язок, складу, структури та властивостей) за редакцією д.т.н., проф. О.С. Шинкевич (2009), а також монографія «Моделювання та оптимізація властивостей бетонів, модифікованих добавками» (д.т.н., проф. С.В. Коваль, 2012).
У цей період у спеціалізованій раді ВДАСА було захищено 7 кандидатських дисертацій: три – під керівництвом д.т.н., проф. В.А. Вознесенського – Соха В.Г. (Київ), Мартинов Є.В. (2009), Гаврилюк В.П. (2011), Москальова К.М. «Полегшені штукатурні суміші з покращеними реологічними та експлуатаційними властивостями» (2013); чотири – під керівництвом д.т.н., проф. Коваля С.В. - Поляков Д.М., Шевців В.А. (Одеса), Аль-Раммахі Наджах (Ірак), Фатіан Саліх (Ірак).
2014 року д.т.н., професоркою Ляшенко Т.В. (кафедра ПВМ та САПР, ВДАСА) спільно з викладачами кафедри ПАТСМ організовано та проведено в Одеському будинку вчених міжнародний семінар з виданням матеріалів МОК, присвячених 80-річчю В. А. Вознесенського.
У рамках міжнародного обміну між вишами д.т.н., професором С.В. Ковалем організовуються регулярні візити студентів, магістрів та аспірантів на стажування до Вармінсько-Мазурського університету (Польща).
КОВАЛЬ
Сергій Володимирович
(1954-2016)
Доктор технічних наук (спеціальність 05.23.05 – Будівельні матеріали та вироби), професор.
Область наукових інтересів:
-
розробка та комп'ютерна оптимізація багатокомпонентних модифікаторів композитів;
-
ресурсозбереження у технології бетону;
-
високофункціональні бетони.
Опублікував понад 300 друкованих праць, у тому числі автор 2 монографій, співавтор 2 книг, 5 посібників для спеціалістів, 3 авторські свідоцтва, 15 методичних вказівок. Під його керівництвом захищено 8 кандидатських дисертацій.
2015 та…
У зв'язку з виробничою необхідністю з вересня 2015-2016 навчального року до складу кафедри ПАТММ приєднався колектив викладачів колишньої кафедри РМ (Будівельних матеріалів).
На посаду зав. кафедрою було затверджено к.т.н., доцент Хлицов Н.В. Науково-педагогічний колектив кафедри ПАТБМ у поточному році включав 15 викладачів, з них 2 – д.т.н., професора та 12 – к.т.н., доцентів.
На кафедрі ведеться підготовка через аспірантуру очної та заочної форм навчання. Керівниками захисту кандидатських дисертацій є д.т.н., професори: Коваль С.В., Кучеренко О.О. та Шинкевич Є.С. 2016 р. успішно захистили дисертації Гедулян С.І. «Ефективні полімерцементні розчини для ремонту залізобетонних конструкцій» (керівник проф. Коваль С.В.) та Доценко Ю.В. "Комплексно-активовані силікатні композити зниженої енергоємності" (керівник проф. Шинкевич Є.С.). З вересня 2016 р. к.т.н. Гедулян С.І. працює на посаді асистента на кафедрі ПАТММ.
З 2015 р. на кафедрі розпочато роботу з нової держбюджетної фундаментальної теми «Розробка науково-теоретичних засад отримання зниженої енергоємності екологічно безпечних композитів з використанням комп'ютерного матеріалознавства» (керівник проф. Шинкевич Є.С.).
Великі зусилля зав. кафедрою Хлицова Н.В. прикладаються щодо удосконалення матеріально-технічної бази. Так у 2016 р. проведено роботи з ремонту комп'ютерного класу та викладацьких. Активну участь у оснащенні навчальних лабораторій кафедри беруть зав. лабораторією О.В. Рожнюк та інженер Р. Гулько.
ВОЗНЕСЕНСЬКИЙ
Віталій Анатолійович
(1934-2012)
Доктор технічних наук, професор, Заслужений діяч науки та техніки України. Лауреат премії Ради Міністрів СРСР, лауреат премії у галузі науки Держкомітету з освіти СРСР. Дійсний член Міжнародної інженерної академії. Заслужений інженер Росії. Справжній член Академії будівництва України. Почесний член Міжнародної академії екології та безпеки життєдіяльності. Член Американської статистичної асоціації, Іноземний член Російської академії архітектури та будівельних наук (РААСН). Більш детальну інформацію про професора В. А. Вознесенського можна отримати на сайті frabul16.wix.com/dvoe.
ХЛИЦОВ
Микола Володимирович
Кандидат технічних наук (спеціальність 05.23.05 – Будівельні матеріали та вироби), доцент. З вересня 2015 року завідувач кафедри ПАТБМ.
Опублікував близько 50 друкованих праць, 1 авторське свідоцтво, 8 методичних вказівок.
Область наукових інтересів:
-
розробка програмного забезпечення системи для обробки даних статистичних методів планування експерименту у матеріалознавстві;
-
проектування із використанням системи параметричного об'ємного моделювання;
-
енергозбереження та використання відновлюваних джерел енергії.
Викладачами кафедри продовжено традицію д.т.н., професора Вознесенського В.А. проведення міжнародного семінару з моделювання та оптимізації композитів (у 2015 р. за результатами роботи семінару видано збірку праць, планується проведення конференції з виданням матеріалів у 2016 р.). Також викладачами ведеться науково-дослідна робота зі студентами випускаючих курсів. Студенти беруть участь та займають призові місця на Всеукраїнських державних конкурсах з розділу «Будівництво».
P.S. Випускники кафедри – це спеціалісти широкого профілю. Обсяг та рівень отриманих знань дозволяє з успіхом працювати у дослідницьких та проектних організаціях, будівельних лабораторіях та на заводах будіндустрії, а також у галузі промислового, цивільного та дорожнього будівництва. Вони можуть сміливо починати свою справу в комерційних фірмах, оскільки мають знання у сфері менеджменту та технологічних інновацій. Кафедра співпрацює з будівельними підприємствами міста та регіону з питання працевлаштування випускників та має широкі та багаторічні зв'язки з підприємствами та організаціями в Одесі, Одеській області та Україні.